Prevencia rakoviny

Prevencia rakoviny

Prevencia je dnes veľmi dôležitá. Zahŕňa spôsoby, ktorými sa ľudia snažia zabrániť niečomu, čo nechcú a keďže stále platí, že je lepšia ako liečba, nemal by nikto prevenciu podceňovať. V prípade rakoviny to platí dvojnásobne.

Príznaky rakoviny sú rôzne, všetky majú ale spoločnú jednu vlastnosť – sú veľmi nepríjemné a nikto ich nechce zažiť. Prevenciu rakoviny by sme nemali brať na ľahkú váhu.

Prevenciu rakoviny môžeme rozdeliť do viacerých stupňov. Ako primárnu prevenciu označujeme prevenciu, ktorá sa uplatňuje pri plnom zdraví. Ide hlavne o zdravý životný štýl. To znamená o zdravé stravovanie, žiadne cigarety, striedme požívanie alkoholu a dostatok pohybu. Sekundárna prevencia sa dostáva na rad, až keď sa riziko rozvoja rakoviny zvyšuje. V tomto prípade by malo dôjsť k odstráneniu rizikových faktorov, akými sú napríklad niektoré plyny v práci alebo nadmerné fajčenie. Okrem týchto dvoch druhov, poznáme aj terciárnu prevenciu. Tá sa ale uplatňuje už až keď k dôjde k prepuknutiu rakoviny a jej cieľom je predísť šíreniu ochorenia.

V prevencií rakoviny by malo hrať kľúčovú úlohu pravidelné vyšetrenie u lekára, prípadne samovyšetrenie doma. Ak ide o človeka, ktorý má v rodine zvýšený výskyt istého druhu rakoviny, malo by pravidlo prehliadok u lekára platiť dvojnásobne. Stále totižto platí, že čím skôr k odhaleniu ochorenia dôjde, tým jednoduchšie sa dá liečiť. V rôznych prípadoch rakoviny je jej skoré odhalenie pre samotnú liečbu kľúčové a nikto nechce aby sa u neho ochorenie zistilo až keď už je neskoro a nedá sa nič robiť.

Čo by ste si mali pozrieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.