Prevencia drogovej závislosti

Prevencia drogovej závislosti

Drogová závislosť predstavuje vážny problém dnešnej doby, keď sa ľudia čoraz častejšie potrebujú odpútať od reality. Práve drogy otvárajú ľuďom dvere do iného sveta, v ktorom miznú všetky ich starosti. Problémom ale zostáva fakt, že drogovo závislí ľudia si takto vyrobia oveľa väčší problém, aký mali predtým. Preto je dôležitá prevencia.

Aj keď hovoriť o prevencii v prípade drogovej závislosti nie je jednoduché, niektorým závislostiam sa dá predchádzať. Existuje niekoľko spôsobov ako to urobiť. Prvým z nich je úplné zbavenie sa drog a pitia alkoholu počas tehotenstva. Takto môžu matky predchádzať závislosti u svojich detí, pretože práve deti závislých rodičov sú náchylné na rozvoj vlastnej závislosti. Prevencia u detí by mala zostať prioritou aj u nezávislých rodičov. Je dôležité aby rodičia, ale aj učitelia a vychovávatelia vysvetlili deťom, čo môže užívanie drog spraviť s ich životom a aby ich prirodzene viedli k názoru, že drogy neznamenajú nič dobré. Keďže stres a náročný pracovný život často krát vedú k vzniku závislosti, hrá v prevencií závislosti úlohu aj spôsob akým človek dokáže zvládať stres. Je teda veľmi dôležité, aby sa človek naučil oddychovať a dokázal si povedať, kedy už škodí stresom sám sebe. Okrem toho, by každý človek mal dbať na to, aby vedel aké lieky užíva, pretože niektoré lieky taktiež spôsobujú závislosť. Preto sa odporúča, poradiť sa s lekárom pri každom užívaní silných liečiv.

Závislosť môže zničiť život každému. Ak sa človek raz závislým stane, veľmi často sa z toho ťažko lieči. Práve preto je dôležité viesť svoj život cestou, na ktorej sa s drogami človek nestretne.

Čo by ste si mali pozrieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.