Prevencia cukrovky

Prevencia cukrovky

Najčastejšie sa vyskytujúcou cukrovkou je jej druhý typ, takzvaný non – dependentný diabetes. Keďže v tomto prípade nehrá veľkú úlohu genetika, je prevencia jeho vzniku naozaj dôležitá a to hlavne v prípade, že je u človeka zvýšené riziko rozvoja tejto choroby.

Prevencia cukrovky by mala byť prioritou, pretože toto ochorenie sa nedá vyliečiť, dá sa iba liečiť. To znamená, že s ním človek musí žiť až do smrti. Prvým krokom v prevencii cukrovky je zdravý pohyb. Je dokázané, že obézny ľudia sú oveľa náchylnejší na získanie tohto ochorenia ako ľudia bez nadváhy. Práve zdravým pohybom sa dá dosiahnúť strata hmotnosti a ak aj nie, čerstvý vzduch a pohyb rozhodne nikomu neublíži. Okrem pohybu, sa odporúča aj zvýšiť príjem vlákniny, pretože práve vláknina pomáha kontrolovať hospodárenie s glukózou. Popri vláknine, majú dnes dokázaný účinok na znižovanie rizika cukrovky aj celozrnné výrobky, aj keď mechanizmus akým fungujú ešte nie je úplné preskúmaný. Okrem už spomínaného pohybu, môže pomôcť pri udržiavaní hmotnosti aj viacero iných postupov. Hlavným z nich je úprava stravy. Riziko vzniku obezity a tým aj cukrovky sa teda znižuje aj pri správnom stravovaní.

Prevencia cukrovky si teda vyžaduje zásah do životného štýlu. Treba si ale uvedomiť, že to robí každý človek pre seba. Okrem toho, spomínané postupy prevencie cukrovky, nezabraňujú len vzniku diabetu, ale aj iných nepríjemných ochorení.

Čo by ste si mali pozrieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.