Prevencia alkoholizmu

Prevencia alkoholizmu

Alkoholizmus je vážny problém, ktorý postihuje čoraz viac ľudí. Stres je dnes súčasťou života každého človeka a práve preto, sa čoraz viac jedincov utieka k alkoholu. Nadmerné pitie alkoholu pomáha odstrániť momentálne prejavy ťažkej reality. Na druhej strane však z dlhodobého hľadiska dostáva človeka do pozície ešte horšej v akej bol predtým.

Keď sa povie prevencia alkoholizmu, človek si vie pomerne ťažko predstaviť o čo ide a nie je sa čo čudovať. Takáto prevencia totižto nie je nič jednoduché. Prvým krokom by malo byť vylúčenie alkoholu v tehotenstve. Aj keď sa dnes už nezakazuje piť úplne, nadmerné pitie počas gravidity, môže zvýšiť riziko rozvoja alkoholizmu u detí. Samozrejme prevencia alkoholizmu sa u detí nekončí narodením. Každý rodič, ale aj učiteľ a blízky, by mal deti viesť k myšlienke, že nadmerné požívanie alkoholu nevedie k ničomu dobrému. Rovnako dôležité, ako rozprávanie o škodlivosti alkoholu, je aj to, že rodičia pôjdu svojim deťom príkladom. Ak chcú svoje deti, ale aj seba ochrániť mali by sa vyhýbať nadmernému pitiu alkoholu pri všetkých možných príležitostiach. Dospelí ľudia by teda mali príjem alkoholu obmedziť a taktiež by ho nikdy nemali používať ako prostriedok na uľahčenie situácii, ktoré sa zdajú byť nezvládnuteľné. Alkoholizmus totižto začína vždy nevinne jedným pohárikom a ani sa človek nenazdá a už niet cesty späť.

Prevencia vzniku alkoholizmu nie je jednoduchá a nikto si nemôže povedať, že jeho sa to netýka. Každý človek môže dôjsť do situácie, keď sa pre neho alkohol stane jedinou cestou a dostať sa so závislosti je potom naozaj náročné. S pomocou okolia a pevnej vôle sa však aj to dá zvládnuť.

Čo by ste si mali pozrieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.