Prevencia AIDS

Prevencia AIDS

AIDS je ochorenie, na ktoré dnes neexistuje liečba. Jej príznaky sa dajú zmierňovať, ale nedajú sa odstrániť a práve preto sa táto choroba považuje za smrteľnú. Aj keď sa správnou liečbou dá život ľudí, ktorí trpia týmto ochorením zlepšiť, nedá sa zachrániť. Práve preto, by mala byť prevencia tohto ochorenia prioritou každého človeka.

Prevencia AIDS nie je až taká komplikovaná. Existujú spôsoby akými sa dokáže každý človek tomuto ochoreniu vyhnúť. Prvým a najdôležitejším z nich je bezpečný sex. K nákazám vírusom HIV, ktorý toto ochorenie spôsobuje, dochádza hlavne pri pohlavnom styku. Preto patrí sex s kondómom k najdôležitejším krokom v prevencii. Treba si pamätať, že aj keď hormonálna antikoncepcia ochráni pred nechceným tehotenstvom, proti vírusu HIV je bezmocná. Rovnako dôležité je aj nestriedanie sexuálnych partnerov a pri každom novom by malo dôjsť k rozhovoru, počas ktorého si partneri preberú svoju sexuálnu minulosť. Nikdy totižto neviete s kým prídete do kontaktu.  Okrem nechráneného pohlavného styku sa dá nakaziť vírusom HIV aj výmenou iných telesných tekutín a to najmä krvou. Preto by v žiadnom prípade nemalo dochádzať k zdieľaniu ihiel, čo sa týka hlavne drogovo závislých ľudí. Riziko prenosu vírusu HIV krvnými konzervami je dnes takmer nulové.

Prevencia nákazy HIV je dôležitá a každý človek by mal na ňu dbať. Chránený pohlavný styk by mal byť v prevencii AIDS prioritou číslo jedna u každého sexuálne aktívneho jedinca.

Čo by ste si mali pozrieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.